2015 Legislative Town Halls (continuously updated, last update 3/10/15)

Want to learn more about fair, accountable and shared revenue for Washington State? Use the list below to find a legislative town hall meeting near you.

District
Legislators
LocationDate and Time
District 1
McAuliffe/Stanford/Moscoso
Northshore Senior Center in the Wellness Center, 10212 East Riverside Drive, Bothell, WA 98011Saturday 3/14/15 10 a.m.. – noon
District 3
Billig/Ormsby/Riccelli
WSU Spokane Riverpoint Campus, 600 N Riverpoint Blvd, Academic Center Auditorium, Rm #20, Spokane, WA 99202

Parking Information: Park in the Orange lot. Enter 2427 into the kiosk for free parking

Saturday 3/14/15 1 – 2:30 PM
District 5
Magendanz/Rodne
Mullet
Saturday 3/14:
10am Maple Valley Community Center
22010 SE 248th St, Maple Valley, WA 98038

1pm Issaquah Fire Dept
175 Newport Way Northwest
Issaquah, WA

3pm Mt Si Senior Center
411 Main Ave S, North Bend, WA 98045

Saturday 3/14/15
(Magendanz/Rodne)

+++++

Saturday 3/28/15
To be announced
(Mullet)

District 6
Baumgartner/Holy/Parker
MAC, 2316 W 1st Ave, Spokane, WA 99201

++++++++++++

Teletownhall (509) 822-6314 (Parker/Holly)

Saturday 3/7/15
10 – 11:30 AM

Thursday 3/19/15
7pm Teletownhall

District 8
Brown/Klippert/Haler
8AM Richland City Hall Council Chamber – 505 Swift Blvd, Richland

+++++

10AM West Richland Library Conference Room – 3803 W. Van Giesen, West Richland

+++++

1PM Kennewick City Hall Council Chamber – 210 W. 6th Ave., Kennewick

Saturday 3/14/15

8AM, 10AM, 1PM

District 9
Fagan/Schoesler

Teletownhall
1-800-756-6155

+++++

Constituent Coffe
Harvest Moon Restaurant, 20 South 1st St., Rockford (Fagan)

Wednesday 3/11/15
7pm

+++++

Friday 3/13/15
3pm – 5pm

District 10
Bailey/Smith/Hayes
10AM Coupeville Rec Hall, 901 NW Alexander St

++++

2PM Mount Vernon Conway School, 19710 SR 524

Saturday 3/14/15
10AM – 11:30
2PM – 3:30
District 11
Hasegawa/Hudgins/Berquist
Regional Communications & Emergency Coordination Center 3511 NE 2nd St Renton
Saturday 3/14/15
1 – 3:00 PM
District 14
King
Telephone Town Hall – 509-795-3784
Thursday 3/19/15
7PM
District 17
Benton/Harris/Wilson
DoubleTree Hotel, Columbia Room, 12712 S.E. Second Circle, VancouverSaturday 3/14/15
9:30 AM – 11AM
District 18
Vick
Camas Police Department – 2100 NE 3rd Avenue
Saturday 3/14/15
2PM
District 21
Liias/Ortiz-Self/Peterson
Meadowdale High School, Great Hall 6002 168th St SW Lynwood
Saturday 3/14/15
10:30 AM – 12:30 PM
District 22
Fraser
Teletown Hall
to be announced
Monday 3/30/15
To be announced
District 23
Rolfes/Appleton/Hansen
9:30 AM: Bainbridge Island City Council Chambers, 280 Madison Ave N, Bainbridge Island, WA 98110

+++++

2 PM: Jenne-Wright Adminstration Center, Central Kitsap School District, 9210 Silverdale Way NW, Silverdale, WA 98383

Saturday 3/14/15
9:30-11 AM

++++++

2-3:30 PM

District 25
Zieger/Stambaugh
Teletown Hall
1-253-561-0087
Thursday 3/12/15
6- 7pm
District 26
Angel/Young/Caldier
FRIDAY 6PM Norm Dicks Government Center, 345 6th St., Bremerton

SATURDAY
10:30AM Port Orchard City Hall, 216 Prospect Street, Port Orchard; 2:30PM Key Peninsula Civic Center, 17010 South Vaughn Road KPN, Vaughn;
6PM Gig Harbor City Hall, 3510 Grandview Street, Gig Harbor

Friday 3/13/15
6pm
Saturday 3/14/15
10:30 AM
3:30 PM
6 PM
District 27
Darnielle/Jinkins/Fey
Evergreen State College – Tacoma Campus, 1210 6th Ave. , Tacoma, WA 98405
Saturday 3/14/15
10 AM – Noon
District 28
O’Ban/Muri
Teletown Hall – 253.200.3122 to join in the conversation, or you can follow along online and entering the PIN: 381448.
Thursday 2/26/15
6PM
District 29
Conway
Garfield Book Co. at Pacific Lutheran University, 208 Garfield Street South #101, Tacoma, WA 98444
Saturday 3/14/15
10:30AM – 12:30PM
District 30
Miloscia/Kochmar/Gregory

10 AM: Federal Way City Hall, 33325 8th Avenue South, Federal Way, WA 98003

12:30 PM: Milton City Hall, 1000 Laurel Street, Milton, WA 98354

Saturday 3/14/15
10AM
12:30PM
District 32
Chase/Ryu

Shoreline Fire Dept., 17525 Aurora Ave. N., Shoreline, WA 98133
Saturday 3/14/15
2 – 3:30 PM
District 33
Keiser
Teletown Hall
To be announced
Thursday 3/25/15
6PM
District 35
MacEwen/Griffey
The Pavilion at Sentry Park, 190 W. Sentry Drive, SheltonSaturday 3/14/15
2PM – 3:30PM
District 36
Kohl-Welles/Carlyle/Tarleton
Phinney Neighborhood Association, community room, 6532 Phinney Avenue North, Seattle, WA 98103Saturday 3/14/15 10 a.m.. – noon
District 37
Jayapal/Santos/Pettigew
Rainier Valley Cultural Center, 3515 S Alaska Street, Seattle, WA 98118Saturday 3/14/15
9AM – 11AM
District 38
McCoy/Sells/Robinson
Everett Community Resource Center, Port Gardner Room, 3900 Broadway, Everett, WA 98201
Saturday 3/14/15
To be announced
District 41
Clibborn/Senn/Litzow
Somerset Elementary School, 14100 Somerset Boulevard
Saturday 3/14/15
10AM -12 PM
District 42
Ericksen/Buys/VanWerven
Whatcom Community College, Syre Student Center, 237 W Kellogg Road, BellinghamSaturday 3/14/15
1PM – 3PM
District 43
Pedersen/Chopp/Walkinshaw
Erickson Theater, 1524 Harvard Avenue, Seattle, WA 98122
Saturday 3/14/15
12:30 – 3PM
District 45
Hill/Springer/Goodman
Woodinville High School Performing Arts Center, located at 19819 136th Ave NE, Woodinville, WA 98072
Saturday 3/14/15
10 to 11:30 AM
District 47
Fain/Sullivan/Hargrove
Golden Steer, 23826 104th Ave. SE, Kent, WA 98031
Saturday 3/21/15
11AM -12:30PM
District 48
Habib/Hunter/McBride
Redmond City Hall, 15670 NE 85Th St., Redmond, WA 98052
Saturday 3/14/15
10AM
District 49
Cleveland/Moeller/Wylie
Teletown Hall
To be announced
Thursday 3/19/15
6 – 7PM
Town Hall on Education Funding with Legislators from the 36th, 43rd, and 46th districts.

Sponsored by the Seattle Education Association

Nathan Hale High School Gymnasium
10750 30th Ave NE
Seattle, WA 98125

Doors open at 9:30

Saturday 3/21/15 10 – 11:30AM